NAVODILA
Osebi, ki nameravata skleniti zakonsko zvezo, se prijavita matičarju upravne enote, na območju katere je kraj, kjer želita skleniti zakonsko zvezo. Ob prijavi navedeta podatke o pričah (prisotni morata biti 2 priči, od 1. 1. 2018 pa je možna tudi civilna poroka brez prič). Osebi, ki želita skleniti zakonsko zvezo, pri prijavi matičarju predložita: • izpiske iz rojstne knjige in • potrdilo oziroma obvestilo o državljanstvu (osebni dokument), če teh podatkov ni mogoče ugotoviti na podlagi uradnih evidenc.

V: Na kateri upravni enoti je potrebno prijaviti sklenitev zakonske zveze ? O: Bodoča zakonca se prijavita pri tisti upravni enoti, kjer nameravata skleniti zakonsko zvezo.
V: Ali je možna rezervacija termina poroke prej kot tri mesece pred poroko? O: Pravilnik o sklepanju zakonske zveze in ponovitvi slovesnosti ob jubileju zakonske zveze določa, da se vloga za sklenitev zakonske zveze zunaj uradnih prostorov in/ali zunaj uradnega časa vloži najmanj 30 dni pred nameravano sklenitvijo zakonske zveze. Za prijavo sklenitve zakonske zveze v uradnih prostorih in v uradnem času pa navedeni pravilnik roka ne določa. Vnaprejšnja rezervacija termina za sklenitev zakonske zveze pa pravno ni urejena.
V: Kakšne podatke/dokumente moram imeti s seboj, če želim prijaviti poroko? O: Potrebno je imeti s sabo osebni dokument s fotografijo (osebna izkaznica, potni lsit) zaradi identifikacije osebe, ostale dokumente pridobi upravna enota po uradni dolžnosti.
V: Ali je lahko oče moja poročna priča? O: Priča pri sklepanju zakonske zveze je lahko oseba, ki je poslovno sposobna. Drugih pogojev oziroma omejitev Družinski zakonik ne določa.
Če v Sloveniji sklepate zakonsko zvezo s tujcem, mora ta predložiti naslednje dokumente, ki ne smejo biti starejši od 6 mesecev (ne velja za potni list): • izpisek iz rojstne matične knjige, • potrdilo, da o samskem stanu, • potrdilo, da ni zadržkov za sklenitev zakonske zveze v tujini (če ga država izdaja), • dokaz o državljanstvu (potna listina).Tuje javne listine lahko uporabljate v Sloveniji, če jih najprej overite v državi izvora, nato pa v Republiki Sloveniji še na ministrstvu, pristojnem za zunanje zadeve ali na diplomatsko konzularnem predstavništvu. Overitev listin pa ni potrebna: • med državami podpisnicami Haaške konvencije o ukinitvi potrebe po legalizaciji tujih javnih listin zadostuje overitev s pečatom »APOSTILLE«, • med državami, ki imajo z Republiko Slovenijo sklenjene bilateralne (dvostranske) sporazume o vzajemnem priznavanju listin brez overitev • za izpiske iz matičnih knjig, izdane na večjezičnih obrazcih na podlagi Dunajske in Pariške konvencije.
Vse te informacije najdete tudi v naši Poročni beležnici. www.porocnabeleznica.com